Search
Close this search box.

بهترین روش گرم کردن موتور ماشین و مراقبت از آن در فصل سرما

فهرست مطالب

احتمالا شما هم در فیلم‌ها، صحنه درجا کار کردن ماشین در فصل زمستان را دیده‌اید. اگر دقت کنید، همچنان برخی رانندگان را در خیابان می‌بینید که برای گرم شدن موتور ماشین‌شان صبر می‌کنند. اما آیا انجام این کار صحیح است؟ در این مقاله قصد داریم از نظر علمی موضوع گرم کردن موتور ماشین در زمستان را بررسی کنیم. پس با ما همراه باشید.

گرم کردن ماشین در زمستان

در گذشته موتور خودروها کاربراتوری بود. موتورهای کاربراتوری نسبت به نوع انژکتوری ماهیت ساده‌تری دارند. گرم كردن موتور ماشين در این موارد ساده‌تر است. علاوه‌ بر موتور، روغن خودروهای قدیمی نیز ساختار ساده‌ای داشتند. به همین دلیل گرم کردن موتور ماشین قبل از حرکت، مخصوصا در فصل زمستان شایع بود. اما نحوه گرم كردن خودرو در زمستان چگونه است؟ آیا باید اتومبیل را چندین دقیقه روشن کنیم تا گرم شود؟ با ما همراه باشید تا ببینیم برای روشن كردن ماشين در زمستان و نحوه گرم کردن ماشین چه روش‌هایی وجود دارد.

نحوه کار کردن موتورهای کاربراتوری

موتورهای کاربراتوری بخشی بنام منیفولد دارند. این بخش، مخلوط سوخت و هوا را به سیلندرها می‌رساند. این کار موجب جمع شدن سوخت مایع و تبدیل آن به بخار می‌شود. جنس منیفولد در قدیم فلزی بود. در نتیجه باید آنقدر کار می‌کرد تا به اندازه کافی داغ شود و بتواند سوخت را به بخار تبدیل کند. داغ شدن منیفولد و تبدیل سوخت به بخار پروسه‌ی زمان‌بری است.

 

گرم کردن موتور ماشین

گرم کردن موتور ماشین در زمستان بیشتر نیاز می‌شود

ازاین‌روی رانندگان در زمستان مجبور به گرم کردن موتور ماشین خود بودند. اما نحوه گرم كردن ماشین کاربراتوری در زمستان چگونه بود؟ آنها ابتدا استارت می‌زدند و بعد از روشن شدن خودرو، کمی منتظر می‌ماندند و سپس حرکت می‌کردند. پیشرفت تکنولوژی و آمدن موتورهای انژکتوری، مسئله تزریق سوخت را در موتورهای کاربراتوری حل کرد. اگر هنوز از چنین ماشین‌های کلاسیک و قدیمی‌ای استفاده می‌کنید، دقت کنید که پیش از حرکت در فصل زمستان ماشین چند دقیقه باید گرم شود.

روغن موتور

دومین علت گرم کردن موتور ماشین در گذشته روغن موتور بود. با گذشت زمان، ساختار شیمیایی روغن موتورها هم تغییر کرد. در حال حاضر روغن‌ها در دمای پایین، خیلی بهتر از گذشته می‌توانند در موتور حرکت کنند. همچنین روغن‌های جدید مطابقت بیشتری با موتور دارند. اما همچنان یک مسئله به قوت خود باقی است. این مسئله به سایش اجزای موتور قبل از اعمال روغن به سطوح درون آن برمی‌گردد.

وقتی استارت می‌زنید، قبل از گردش روغن و رسیدن آن به سطوح مختلف موتور، سایشی بین اجزای آن اتفاق می‌افتد. این سایش حتی نسبت به زمانی که ساعت‌ها رانندگی کرده‌اید هم بیشتر است. اگرچه روغن موتورهای جدید زمان سایش را کوتاه‌تر کرده‌اند؛ اما برای سلامت موتور بهتر است ماشین‌تان را گرم کنید.

اگر می‌خواهید روغن موتور بخرید و در انتخاب خود تردید دارید و نمی‌دانید روغن ماشین خوب چه ویژگی‌هایی دارد؛ مقاله بیمه دات کام با عنوان راهنمای خرید روغن موتور را مطالعه نمایید.

علت گرم كردن موتور ماشين در فصل سرما چیست؟

در زمستان معمولاً قطعات داخلی خودرو و بدنه سرد هستند. گرم كردن موتور ماشين در زمستان یکی از چالش‌هایی است که تمامی دارندگان خودرو با آن رو به رو می‌شوند. سرما باعث می‌شود تا دمای روغن‌های روانکار پایین بیاید. وقتی دمای روغن پایین باشد، غلطت آن در گیربکس بالا می‌رود. افزون‌بر این ساییده شدن قطعات موتور و خام‌سوزی سوخت هم بیشتر می‌شود. در نتیجه گرم شدن ماشین در زمستان از خرابی‌های احتمالی جلوگیری می‌کند.

گرم کردن ماشین های جدید چقدر طول می‌کشد؟

برای گرم كردن ماشين در زمستان، اگر موتور سال باشد، نیازی نیست که بعد از استارت زدن ماشین درجا کار کند. فقط نکته مهم این است که راننده در این مواقع نباید دور موتور -سرعت خودرو- را ناگهان بالا ببرد. محدودیت افزایش سرعت دور موتور در برخی برندهای مدرن مانند BMW و شورلت کوروت با ردلاین مشخص می‌شود.

پنل ابزاری این خودروها طوری طراحی شده که ابتدای حرکت نمی‌توانند دور موتور را از یک حدی بالاتر برند. بعد از اینکه شرایط موتور خودرو کاملاً آماده شد، به طور اتوماتیک این محدودیت برداشته می‌شود.

 

بیمه دات کام کارگزاری آنلاین خرید انواع بیمه است. اگر قصد استفاده از خدمات بیمه بدنه خودرو دارید، می‌توانید به بخش محصولات سایت بروید. مشخصات خودرو و شرایط مدنظر خود را وارد کنید و از معتبرترین شرکت‌های بیمه استعلام بگیرید. سپس برای خرید بیمه بدنه اقدام کنید.

گرم کردن موتور ماشین های هیبریدی

کارشناسان درباره موتور خودروهای برقی یا هیبریدی توصیه می‌کنند که در هنگام اتصال به برق، این موتورها را گرم کنید. اینکار به حفظ ظرفیت کامل باتری و نگه‌داری از حرارت داخل کابین کمک می‌کند.

زمان گرم شدن ماشین در زمستان چقدر است؟

برای خودروهای کاربراتوری، مدت زمان گرم شدن خودرو حدوداً 10 الی 15 دقیقه تخمین زده می‌شود. این عدد برای خودروهای جدید بسیار کمتر و در حدود صفر است. دلیل این موضوع هم همان‌طور که گفته شد، تغییر فرآیند سوخت رسانی به موتور است. برای خودروهای جدید فقط باید مراقب باشید که به محض روشن کردن خودرو با سرعت بالا حرکت نکنید تا در حین حرکت کمی خودرو گرم شود.

برای گرم نگه داشتن موتور خودرو در زمستان چه کار کنیم؟

زمانی که موتور گرم می‌شود دیگر نیازی نیست کاری برای گرم نگه داشتن خودرو در زمستان انجام دهید؛ همین که ماشین در حال کار کردن باشد، موتور را گرم نگه می‌دارد. فقط اگر زمانی قصد داشتید خودرو را خاموش کنید، بهتر است آن را زیر نور آفتاب قرار دهید.

مضرات درجا کار کردن ماشین در خودروهای جدید

آیا درجا کارکردن ماشین در زمستان یک راهکار مناسب برای گرم کردن خودرو است؟ با توجه به تغییرات موتور در خودروهای جدید، در جا کار کردن ماشین در دراز مدت به بخش‌های مختلف ماشین آسیب می‌رساند. مثلا در موتورهای انژکتوری انجام این کار باعث می‌شود تا سوخت اضافی به محفظه احتراق وارد شود.

بخش اضافی سوخت به دیواره‌های سیلندرها می‌رسد و در نتیجه موجب شسته شدن روغن موجود در پیستون‌ها می‌گردد. در دراز مدت این رویه کاهش عمر موتور خودرو را به دنبال دارد.

 

گرم کردن موتور خودرو

متناسب با تغییر فصل، روغن خودرو را تعویض کنید.

نکات مراقبت از خودرو در زمستان

علاوه‌بر نکاتی که برای گرم کردن موتور ماشین گفتیم؛ موارد زیر می‌تواند به سلامت خودرو شما در زمستان کمک کند. رعایت این نکات مانع از بروز مشکلاتی چون روشن نشدن خودرو و اصطکاک بیش از حد در قطعات آن می‌شود:

  • روغن موتور را بررسی کنید: توصیه می‌شود متناسب با تغییر فصل، روغن موتور خود را تعویض کنید. معمولا از روغن‌ موتور غلیظ برای تابستان و از روغن‌های رقیق‌تر برای فصل زمستان استفاده می‌شود.

 

  • وجود ضد یخ برای خودرو ضروری است: نبود ضد یخ در زمستان، باعث می‌شود تا آب موجود در سیلندر یخ بزند. یخ زدن آب موجب فشار به مجاری سیلندر می‌گردد. افزایش حجم و فشار بر مجاری، شکستگی دیواره این قطعه را به دنبال دارد.

 

  • هوای باتری خودرو را داشته باشید: در بازه‌های زمانی مشخص باتری را بررسی کنید. اگر باتری خودرو ضعیف باشد؛ استارت زدن با مشکل مواجه می‌شود.
  • مایعات مختلف خودرو را بررسی کنید: ضدیخ، روغن ترمز، روغن گیربکس، مایع شیشه‌شوی، روغن هیدرولیک مایعاتی هستند که بهتر است قبل از شروع سرما بررسی شوند.

برخی معتقدند که بعد از استارت زدن، ماشین باید چند دقیقه درجا کار کند. برخی نیز معتقدند این کار به خودرو آسیب می‌رساند. در این مقاله موضوع گرم کردن موتور ماشین را از نظر علمی در موتور خودروهای قدیمی و جدید بررسی کردیم. اگر درباره آن ابهام دارید برای ما کامنت بگذارید. کارشناس‌های بیمه دات کام در اولین فرصت پاسخگوی شما هستند.


Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسندگان
اینفومت

اینفومت تلاش می کند با تولید محتوای مناسب برای جامعه هدف، خدمت هر چند کوچک را عرضه نماید

FOLLOW US ON