Search
Close this search box.

هوش مصنوعی مولد: شمشیر دو لبه نهایی برای حسابداران

فهرست مطالب

در چند ماه گذشته شاهد بازسازی غیرمحتمل چت‌بات‌ها بوده‌ایم. از صفحات گسترده‌ای که برای پاسخ به مجموعه‌ای از پرسش‌ها طراحی شده‌اند (و گهگاه کاربران ناآگاه را در یک حلقه مرگ اجتناب‌ناپذیر به دام می‌اندازند)، اکنون به جدیدترین لوازم جانبی ضروری در دنیای فناوری کسب‌وکار تبدیل شده‌اند – همه اینها به لطف کلمه عمومی du jour، هوش مصنوعی مولد (AI).

این نسل جدید از ربات‌های مولد مبتنی بر هوش مصنوعی که توسط ChatGPT رهبری می‌شود، در حال حاضر موجی از محبوبیت را بین کاربران و سرمایه‌گذاران به دست آورده است و طبق گزارش‌ها، مایکروسافت 10 میلیارد دلار دیگر را برای این پروژه اختصاص داده است (در حالی که بی‌صدا 5 درصد از انسان‌های خود را اخراج می‌کند. نیروی کار).

ربات‌های گفتگو که برای تولید خروجی‌های منسجم و اصلی از یک دستور ساده و ارائه پاسخ‌های تکراری بر اساس بازخورد بیشتر طراحی شده‌اند، مطمئناً یک گام بالاتر از آنچه قبلاً وجود داشت هستند.

اگر چرخه تبلیغاتی معروف گارتنر را در مورد این پدیده اعمال کنید، ما بین “محرک فناوری” و “اوج انتظارات متورم” هستیم.

Gartner hype cycle

Gartner

توضیحات خود چرخه هایپ از “داستان های اولیه اثبات مفهوم” و علاقه رسانه ها، همراه با “قابلیت تجاری اثبات نشده” و “فقدان” از محصولات قابل استفاده، بر اساس مدل گارتنر، ظهور ابزارهای هوش مصنوعی مولد کاملاً کتاب درسی به نظر می رسد.

اما آیا واقعاً به این الگو متناسب است؟ این واقعیت که تنها چند روز پس از اعلام سرمایه‌گذاری مایکروسافت، ChatGPT روی پلتفرم Azure خود ظاهر شد که برای توسعه‌دهندگان در دسترس است، نشان می‌دهد که غول محاسباتی برنامه‌هایی برای اتصال تقویت‌کننده‌ها به AI باند و تلاش برای جهش، به سبک Evil Knievel دارد. ، در میان ناامیدی.

در دنیای حسابداری، انبوهی از تمرین‌کنندگان را دیده‌ایم که به انواع روش‌های استفاده از هوش مصنوعی مولد ضربه می‌زنند. یکی از صاحبان شرکت از ربات چت خواسته بود برای مشتریان بنویسد که چرا هزینه های آنها افزایش یافته است، در حالی که دیگری تلاش کرد تجسم کند. به‌عنوان عضوی از کارکنان چگونه ممکن است باشد (هشدار اسپویلر، اینطور نیست پایان خوبی ندارد).

ChatGPT اخیراً خیلی کمتر از نمره قبولی در یک مقاله تضمینی ICAEW و در پادکست اخیر مدیر مالی و مربی اکسل جس اسلک توضیح داد که چگونه این ابزار طیف وسیعی از کاربردهای بالقوه را برای این حرفه از اکسل تا کپی بازاریابی دارد (اگرچه در تفسیر قوانین مالیات بر ارزش افزوده بریتانیا به خوبی عمل نمی کرد) .

بخصوص شرکت های کوچک توجه کرده اند. مشابه استفاده از ابزارهای حسابداری ابری، اپراتورهای کوچکتر و انعطاف‌پذیرتر می‌توانند به سرعت به جدیدترین نرم‌افزار هوش مصنوعی بپیوندند و رقبای دست و پا چلفتی خود را ربودند.

در صحبت با صاحبان یا شرکای شرکت های کوچک در طول فصل رویدادهای گذشته، اغلب به نظر می رسید که گلوگاه های آنها به جای حجم کار واقعی حسابداری، حول ارتباط مشتری و پیگیری مکاتبات است.

اگر راهی برای ساده‌سازی کارها وجود داشت، با افزودن نوعی عملکرد «تکمیل خودکار روی استروئیدها» برای کاهش زمان پاسخگویی به مشتریان، می‌توانست واقعاً بازی را تغییر دهد. مشتری با این سؤال نوشته است: «پرداخت بعدی من چه زمانی است؟». ربات می‌تواند یک پاسخ مودبانه و صیقلی در پوشه پیش‌نویس‌های شما داشته باشد که منتظر تأیید شما در چند ثانیه است.

و با برداشتن یک قدم جلوتر، ایده اتصال یک ربات چت هوش مصنوعی به ابزار مدیریت تمرین و یک دفتر کل برای ارائه پاسخ های خودکار به سوالات پیچیده تر مشتری در مورد امور مالی آنها باید قبلاً برای حداقل یک توسعه دهنده نرم افزار پیش آمده باشد.

یا در مورد همان ابزاری که به عنوان نوعی کمک خلبان در طول مکالمه با مشتری عمل می‌کند و اعلان‌هایی را برای حسابدار ارائه می‌کند، مانند «شاید بخواهید هزینه‌های تام را در این ماه بررسی کنید» چطور؟

اگر می‌توانید به این ایده فکر کنید، احتمالاً در حال حاضر در جایی رخ داده است…

“ممکن است ربات به ایمیل های شما پاسخ دهد”

اما همانطور که شمشیرهای دولبه پیش می روند، دنیای جدید و شجاع هوش مصنوعی مولد پس از برش دادن یک لیموی آبدار به اندازه یک شمشیر سامورایی تیز به نظر می رسد.

رابطه حسابدار-مشتری چیز ظریفی است – با دقت پرورش داده می‌شود، اما به راحتی خرد می‌شود، در طول سالیان متمادی ایجاد می‌شود اما با لمس یک دکمه تلف می‌شود.

سیستمی که در بالا توضیح دادم ممکن است برای صاحب شرکتی که به دنبال رشد مبتنی بر فناوری است، فریبنده به نظر برسد، اما با ریسک متفاوتی همراه است. به طور بالقوه یک نوع مخرب تر.

در نهایت، ماشین‌ها همچنان برای پاسخ به سؤالی که شما به‌طور خاص پرسیده‌اید، برنامه‌ریزی شده‌اند، نه سؤالی که فکر می‌کنید دارید. استوارت کوب، حسابداری که ChatGPT را از طریق آزمون تضمین ICAEW اجرا کرد، به من گفت که این ابزار “با اطمینان پاسخ می دهد حتی اگر کاملا اشتباه باشد.” و همانطور که هر کسی در این حرفه می داند، یک پاسخ اشتباه گاهی اوقات می تواند تفاوت بین موفقیت و شکست برای یک کسب و کار – یا یک رابطه تجاری باشد.

“از دادن پاسخ آشغال و پشتیبان گیری آن با زباله ترسی ندارد. مانند این است که یک جوان با چهره تازه داشته باشید که همیشه متقاعد شده که حق با آنهاست، بنابراین کاربران باید با احتیاط به آن نزدیک شوند.

بعد اخلاقی وجود دارد. عبارت “قطوع کرم ها” حتی شروع به پوشاندن آن نمی کند.

به طور کلی، اکثر مردم می‌پذیرند که فناوری در دنیای کسب‌وکار مدرن کارهای سنگینی را انجام می‌دهد، اما حسابداری هنوز یک تجارت مردم به مردم است. اگر مشتریان متوجه شوند که با یک سیستم تقریباً کاملاً خودکار سروکار دارند و به آنها پاسخ می دهد، چه احساسی خواهند داشت؟ آیا شما موظف هستید که به آنها بگویید این تنظیمات بود؟ به نظر می رسد که باید چیزی بیش از یک پاورقی در شرایط و ضوابط شما باشد که در آن بیان می کند “ایمیل های شما ممکن است توسط یک ربات پاسخ داده شود”. موسسات حسابداری یا بیمه گران مختلف در این مورد چه می گویند؟ و حتی اجازه ندهیم این ابزارها را در دست مقامات مالیاتی شروع کنیم…

سوالات عملی بیشتری نیز وجود دارد. با بررسی اطلاعات مالی حساس از طریق مراکز داده ابزار هوش مصنوعی واقع در سراسر جهان، پیامدهای حفاظت از داده ها چه خواهد بود؟

چه بخواهیم و چه نخواهیم، ​​عصر جدیدی از ابزارهای هوش مصنوعی پیش روی ما قرار دارد – دوره ای که می تواند به حسابداران فرصتی دهد تا دامنه دسترسی خود را گسترش دهند و فراتر از هر چیزی که قبلاً ممکن بود، مطالبه کنند.

با این حال، این فرصت‌ها با خطراتی نیز همراه هستند، چه شناخته شده و چه ناشناخته، و در چنین حوزه‌ای از فناوری که به سرعت در حال حرکت است، زمین می‌تواند به سرعت تغییر کند. فوق‌العاده است که بسیاری از حسابداران مایل به استفاده از شمشیر هوش مصنوعی در تلاش خود برای عبور از جنگل کاری هستند که این حرفه را احاطه کرده است، اما بهتر است به یاد داشته باشند – این شمشیر دو لبه تیز است.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسندگان
اینفومت

اینفومت تلاش می کند با تولید محتوای مناسب برای جامعه هدف، خدمت هر چند کوچک را عرضه نماید

FOLLOW US ON