Search
Close this search box.

قانون اصلاح ماده (۵) قانون بیمه­ های اجتماعی کارگران ساختمانی اصلاحی ۱۴۰۱/۱۱/۵

فهرست مطالب

قانون اصلاح ماده (۵) قانون بیمه­ های اجتماعی کارگران ساختمانی اصلاحی ۱۴۰۱/۱۱/۵

شماره ۱۱/۵۲۷۵۶ـ۸۹۱ ۱۴۰۲/۷/۴

حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای دکتر سیدابراهیم رئیسی

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

مطابق اصل یکصد و بیست و سوم (۱۲۳) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران «قانون اصلاح ماده (۵) قانون بیمه­ های اجتماعی کارگران ساختمانی اصلاحی ۱۴۰۱/۱۱/۵» مصوب ۱۴۰۲/۶/۲۲ مجلس شورای اسلامی به­شرح پیوست ابلاغ می شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی ـ محمدباقر قالیباف

شماره ۱۲۱۸۱۹ ۱۴۰۲/۷/۱۲

وزارت کشور ـ وزارت راه و شهرسازی

وزارت امور اقتصادی و دارایی

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

در اجرای اصل یکصد و بیست و سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به پیوست « قانون اصلاح ماده (۵) قانون بیمه­های اجتماعی کارگران ساختمانی اصلاحی ۱۴۰۱/۱۱/۵» که در جلسه علنی روز چهارشنبه مورخ بیست و دوم شهریور ماه یکهزار و چهارصد و دو مجلس شورای اسلامی تصویب شد و در تاریخ ۱۴۰۲/۶/۲۹ به تأیید شورای نگهبان رسیده و طی نامه شماره ۵۲۷۵۶ /۱۱ـ ۸۹۱ مورخ ۴ / ۷ /۱۴۰۲ مجلس شورای اسلامی واصل گردیده، جهت اجرا ابلاغ می گردد.

رئیس جمهور ـ سیدابراهیم رئیسی
قانون اصلاح ماده (۵) قانون بیمه­های اجتماعی کارگران ساختمانی اصلاحی ۱۴۰۱/۱۱/۵

ماده­واحده ـ بند «الف» و تبصره های آن و بندهای «ج»، «ز» و «ح» ماده (۵) قانون بیمه های اجتماعی کارگران ساختمانی اصلاحی ۱۴۰۱/۱۱/۵ به­شرح ذیل اصلاح می شود:

الف ـ سازمان تأمین اجتماعی مکلف است با دریافت هفت­درصد (۷%) حق­بیمه سهم بیمه­شده از مأخذ کسر حق ­بیمه از کارگران دارای پروانه مهارت فنی شاغل مستقیم به­عنوان سهم کارگر و معادل بیست و پنج درصد (۲۵%) مجموع عوارض صدور پروانه ایجاد یا توسعه، احداث و یا افزایش تراکم ساختمان، تخریب و نوسازی بنا و تعمیرات اساسی (علاوه بر عوارض پرداختی) به­عنوان سهم مالک، این کارگران را بیمه نماید.

در صورت عدم تأمین منابع لازم جهت گسترش پوشش بیمه­ای کارگران با تصویب هیأت وزیران، افزایش مجموع عوارض تا معادل سی­درصد (۳۰%) و به صورت سالانه حداکثر در سقف معادل دو و نیم درصد (۲/۵%) بلامانع است.

تبصره۱ـ برای ساخت ­و ­ساز در داخل محدوده روستاها، با مجوز دهیاری ها، معادل ده­درصد (۱۰%) مجموع عوارض صدور پروانه به­عنوان سهم مالک خواهد بود.

تبصره۲ـ برای ساخت­ و ساز در خارج از محدوده روستاها (محدوده عمل بخشداری­ها) و در داخل مجتمع­ها و شهرکهای کشاورزی، نواحی و شهرکهای صنعتی و مناطق نمونه گردشگری با مجوز سازمان متولی حسب مورد مطابق نزدیک ترین روستا یا شهر (هر کدام نزدیکتر باشد) عمل می­گردد.

تبصره۳ـ ساخت ­و ­ساز مساجد، حسینیه ها، خانه های عالم و ابنیه مربوط به ارتقای سرانه خدمات عمومی ـ آموزشی، بهداشتی، درمانی، ورزشی و فرهنگی که حق بهره برداری دائم آن مطابق آیین نامه اجرائی که ظرف شش­ماه به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید، در اختیار دستگاههای متولی ارائه خدمات عمومی قرار می گیرد، از پرداخت حق بیمه موضوع این قانون معاف است.

تبصره۴ـ افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور و سایر افراد ناتوان از پرداخت عوارض مذکور، از پرداخت آن معاف هستند.

آیین­نامه اجرائی این تبصره که شامل نحوه تشخیص افراد موضوع این تبصره براساس سطح درآمد و دارایی آنها است، توسط وزارت کشور با همکاری وزارتخانه های تعاون، کار و رفاه اجتماعی و امور اقتصادی و دارایی و کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور تدوین می­شود و حداکثر ظرف سه­ماه از تاریخ لازم­الاجرا شدن این بند به­تصویب هیأت وزیران می­رسد.

تبصره۵ ـ طرح(پروژه )های ملی حمایتی ساخت مسکن، معرفی­شده توسط وزارت راه و شهرسازی به منظور تأمین مسکن متقاضیان واجد شرایط در تمامی مناطق شهری کشور، مشمول پرداخت حق بیمه پانزده درصد (۱۵%) مجموع عوارض صدور پروانه می باشند.

تبصره۶ ـ سازمان تأمین اجتماعی مکلف است با هماهنگی وزارتخانه­های تعاون، کار و رفاه اجتماعی، کشور و راه و شهرسازی از محل منابع حق بیمه سهم کارفرمایی با ایجاد زیرساخت­های مناسب و همچنین بهره­مندی از سامانه رفاه ایرانیان و سایر سامانه­های مرتبط، نسبت به شناسایی دقیق کارگران شاغل در امر ساختمان در دوره اشتغال اقدام نماید.

ج ـ سازمان تأمین اجتماعی مکلف است ضمن ایجاد حساب واحد برای کلیه عملیات مالی موضوع این قانون، وجوه حاصل از درآمدهای تحقق یافته و سرمایه گذاری انجام­شده و سود حاصل از سرمایه گذاری را صرفاً برای بیمه نمودن کارگران ساختمانی، مصرف نموده و گزارش عملکرد درآمد و هزینه و خسارت پرداختی افراد تحت ­شمول را به تفکیک، هر سه­ماه یک بار به کمیسیون های اجتماعی و عمران مجلس شورای اسلامی ارائه کند.

زـ در مورد آن دسته از کارهای ساختمانی موضوع بند (۲) ماده (۲) این قانون، پرداختی سهم سازمان تأمین اجتماعی بابت صدور پروانه ساختمانی در محاسبه حق بیمه سهم کارفرمایی کارگران ساختمانی پیمانکار لحاظ می­شود. سازمان تأمین اجتماعی مکلف است حق بیمه سهم کارفرمایی را در فهرست حقوق و مزد ماهانه کارگران ساختمانی شاغل تا سقف مبلغ مذکور منظور نموده و مفاصاحساب مربوط را مطابق مواد (۳۸) و (۴۱) قانون تأمین اجتماعی مصوب ۱۳۵۴/۴/۳ صادر کند.

ح ـ سازمان تأمین اجتماعی مکلف است حداکثر سه­ماه پس از لازم الاجرا شدن این بند، معادل و متناسب با درآمدهای این قانون، کارگران ساختمانی متقاضی را پس از بررسی مدارک و احراز اشتغال به­عنوان کارگر ساختمانی تحت پوشش بیمه ای قرار دهد.

قانون فوق مشتمل بر ماده­واحده که گزارش آن توسط کمیسیون اجتماعی به صحن علنی تقدیم شده­بود، پس از تصویب در جلسه علنی روز چهارشنبه مورخ بیست و دوم شهریورماه یکهزار و چهارصد و دو مجلس، در تاریخ ۱۴۰۲/۶/۲۹ به تأیید شورای نگهبان رسید.

رئیس مجلس شورای اسلامی ـ محمدباقر قالیباف

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسندگان
اینفومت

اینفومت تلاش می کند با تولید محتوای مناسب برای جامعه هدف، خدمت هر چند کوچک را عرضه نماید

FOLLOW US ON