Search
Close this search box.

برای خرید نرم‌افزار ERP چه نکاتی را باید در نظر بگیریم؟

برای خرید نرم‌افزار ERP چه نکاتی را باید در نظر بگیریم؟

فهرست مطالب

برای خرید نرم‌افزار ERP چه نکاتی را باید در نظر بگیریم؟

نرم‌افزار ERP چیست؟

یک سیستم ERP نرم افزاری است که به کسب و کار شما اجازه می‌دهد تا تمام جنبه‌های عملیات‌های روزانه خود، از حسابداری گرفته تا مدیریت پروژه را مدیریت کنید. این نرم‌افزار به‌روزرسانی‌های مداوم را انجام می‌دهد تا داده‌های بی‌درنگ را به همه افراد حاضر در کسب‌وکار ارائه دهد.

چگونه نرم‌افزار ERP مناسب برای کسب و کار خود را انتخاب کنید

اگر قصد خرید نرم‌افزار ERP را داشته باشید ممکن است این سؤال برای شما پیش بیاید که چگونه سیستم ERP مناسب را برای شرکت خود انتخاب کنید و باید در نرم‌افزار ERP به دنبال چه چیزی باشید. ERP مناسب می تواند تفاوت فوق‌العاده‌ای در بهره وری، انسجام و موفقیت سازمان شما ایجاد کند، بنابراین انتخاب نرم‌افزار ERP که نیازهای شما را برآورده می کند ضروری است. با این حال، بازار شامل صدها سیستم مختلف ERP است، بنابراین انتخاب سیستم ERP مناسب برای شرکت شما ممکن است در ابتدا دلهره آور و سخت به نظر برسد.

اولین کاری که هنگام انتخاب نرم‌افزار ERP باید انجام دهید این است که نیازهای تجاری خاص شرکت خود را تعیین کنید. این کار ارزش آن را دارد که برای تعیین اولویت‌های کسب‌وکارتان وقت بگذارید و ملاحظات مختلف را بسنجید تا ببینید چگونه مزایا و معایب سیستم‌های مختلف در مقابل یکدیگر قرار می‌گیرند.

در زیر، آنچه را که باید در یک سیستم ERP جستجو کنید و برخی ملاحظات و نکات برای نحوه انتخاب ERP مناسب برای کسب و کارتان را تشریح خواهیم کرد. با راه رخ همراه باشید.

نکته 1: کارکردها و ویژگی‌های نرم‌افزار

هنگام انتخاب نرم‌افزار ERP، اولین چیزی که باید در نظر بگیرید این است که آیا ERP ماژول‌ها و ویژگی‌های مورد نیاز کسب و کار شما را دارد یا خیر. بیشتر نرم افزارهای برنامه ریزی منابع سازمانی می‌توانند بسیاری از کارها را انجام دهند، بنابراین مطمئن شوید که سیستمی که انتخاب می‌کنید برای عملکرد مورد نیاز شما بهینه شده است. شما می‌خواهید که ویژگی‌های سیستم ERP شما برای کسب‌وکارتان کارساز باشد ؛ نه اینکه مجبور باشید شیوه کسب‌وکار خود را با ویژگی‌های نرم‌افزار ERP تطبیق دهید.

به عنوان مثال، اگر خدمات مالی اولویت بیشتری دارد، مطمئن شوید که سیستم ERP که انتخاب می‌کنید دارای ویژگی‌های فرآیند حسابداری قوی مانند دفترکل، حساب‌های پرداختنی و ماژول‌های حساب‌های دریافتنی باشد. ماژول‌های اضافی برای حوزه‌هایی مانند مدیریت موجودی و زنجیره تامین خوب است، اما تنها در صورتی که نرم‌افزار ERP ابتدا نیازهای حیاتی سازمان شما را برآورده کند.

مقایسه عملکردها و ویژگی‌های سیستم‌های ERP مختلف یکی از بهترین راه‌ها برای دریافت ایده بهتر از بازگشت سرمایه (ROI) است. این فرآیند به شما کمک می کند تا بفهمید که سیستم ها چه کاری می توانند انجام دهند و چه ارزشی به کسب و کار شما می‌افزایند.

نکته 2: ادغام

هنگامی که به نحوه انتخاب بهترین نرم‌افزار ERP فکر می کنید، نکته‌ای که باید در نظر بگیرید این است که چگونه سیستم برنامه ریزی منابع سازمانی انتخابی شما با سایر راه حل های نرم افزاری مورد استفاده‌تان یکپارچه می شود و سازگاری دارد. پیشرفته‌ترین نرم‌افزار ERP روی کره زمین اگر نتواند داده‌های تجاری را به سایر برنامه‌های نرم‌افزاری در سازمان شما ارسال و دریافت کند، به شما کمکی نخواهد کرد. در واقع، 59 درصد از خریداران ERP گزارش می دهند که نیاز به تقویت یکپارچگی داده‌ها بین فرآیندهای مختلف تجاری دلیلی اصلی آنها برای خرید سیستم جدید است.

در خدمات مالی، ممکن است برای کمک به کار حسابداری خود نیاز به دسترسی به گزارش‌های تجاری مختلف داشته باشید. در این صورت، باید مطمئن شوید که سیستم ERP شما با برنامه‌های خاص مورد استفاده در بخش‌های دیگر کار می‌کند تا بتوانید به اطلاعات لازم دسترسی داشته باشید.

نکته 3: تخصص شرکت فروشنده

هنگامی که در حال بررسی نحوه انتخاب یک سیستم ERP هستید، باید تخصص شرکت ERP را نیز بررسی کنید. آیا این کسب‌وکار تجربه لازم در این صنعت را دارد و می‌تواند پشتیبانی لازم را انجام دهد؟

قبل از انتخاب نرم‌افزار ERP، حتما بررسی‌های آنلاین را انجام دهید، با مشاوران آنها صحبت کنید و از علم و دانش آنها اطمینان لازم را به دست بیاورید.

نکته 4: قیمت

یکی از نکات مهم انتخاب یک سیستم ERP در نظر گرفتن هزینه‌های اصلی و جانبی آن است. این هزینه‌ها شامل هزینه کل سیستم، هزینه پیاده‌سازی و هزینه هر گونه منابع اضافی مورد نیاز است.

مطمئن شوید که هزینه در مقابل ارزش را همانطور که می خواهید در نظر بگیرید. هزینه بالا لزوماً به معنای ارزش بالا نیست. اگر نرم‌افزار گران‌قیمت ERP دارای ویژگی‌های متعددی باشد که از آنها استفاده نمی‌کنید، ارزش آن برای عملیات تجاری شما نسبتاً کم خواهد بود. یک شرط بهتر این است که مطمئن شوید بیشترین مزایا و عملکرد را برای سرمایه گذاری خود دریافت می کنید.

نکته 5: فرآیند پیاده‌سازی

هنگام انتخاب نرم‌افزار ERP، به فرآیند پیاده‌سازی و نیازهای آن توجه کنید. برخی از سیستم‌های ERP برای پیاده‌سازی پیچیده‌تر و زمان‌برتر هستند، و در نتیجه کارکنان به آموزش بیشتری برای آشنایی به این سیستم نیاز دارند، که د رنتیجه زمان بیشتری از شما می‌گیرد. شما باید تعیین کنید که تسلط بر کدام نرم‌افزار ERP برای سازمان شما آسان‌تر است و آیا مزایای اضافی باعث می‌شود پیاده‌سازی طولانی‌تر ارزش آن را داشته باشد یا خیر.

همچنین باید بدانید که شرکت فروشنده پشتیبانی پیاده‌سازی را ارائه می دهد یا خیر. برخی از سازمان‌ها آموزش‌هایی را برای راهنمایی و ساده‌سازی اجرای شما ارائه می‌دهند – اگر می توانید از چنین برنامه هایی استفاده کنید.

نکته 6: آینده

در آینده، کسب و کار شما به پشتیبانی مداوم نیاز خواهد داشت. شما باید در مورد مسائل عملی مانند دفعات ارتقاء نرم‌افزار و چالش های یکپارچه سازی ERP خود با سخت‌افزار یا نرم‌افزار جدید بالقوه فکر کنید. همانطور که در حال ارزیابی قابلیت‌‌‌های و جنبه‌های مختلف ERP برای انتخاب هستید، سوالاتی در مورد ارتقاء نرم‌افزار و خدمات پشتیبانی بپرسید تا مطمئن شوید که سیستم شما برای سالیان طولانی به شما خدمات خوبی خواهد داد.

همچنین باید در نظر داشته باشید که اگر شرکت شما موفق باشد، احتمالاً به سرعت رشد خواهد کرد. سیستم ERP شما برای ادامه ارائه پشتیبانی جامع نیاز به ارتقا نیز دارد. حتما بپرسید که کدام نرم‌افزار می‌تواند با شرکت شما رشد کند و تلاش‌های توسعه شما را تقویت کند.

انتخاب کنید!

شرکت راه رخ ارائه دهنده اولین نرم‌افزار ERP متن باز ایرانی به صورت رایگان است. اگر قصد دارید بهره‌وری را در سازمان و شرکت خود افزایش دهید، پیشنهاد می‌کنیم به صورت رایگان از نرم‌افزار ERP راه رخ استفاده نمایید و با مشاوران ما مشورت کنید. راه رخ بهترین تجربه از پیاده‌ساری، اجرا، شخصی‌سازی و پشتیبانی را در اختیارتان قرار می‌دهد. همین حالا دست به کار شوید و با ما تماس بگیرید.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسندگان
اینفومت

اینفومت تلاش می کند با تولید محتوای مناسب برای جامعه هدف، خدمت هر چند کوچک را عرضه نماید

FOLLOW US ON