Search
Close this search box.

مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در خصوص مغایرت اساسی طرح جامع شهر سیرجان ـ الحاق اراضی نهضت ملی مسکن

فهرست مطالب

مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در خصوص مغایرت اساسی طرح جامع شهر سیرجان ـ الحاق اراضی نهضت ملی مسکن

شماره ۱۲۰۱۸۰/۳۰۰ ۱۴۰۲/۷/۹

مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در خصوص مغایرت اساسی طرح جامع شهر سیرجان ـ الحاق اراضی نهضت ملی مسکن

استاندار محترم و رئیس شورای برنامه ریزی و توسعه استان کرمان

شورای عالی شهرسازی ومعماری ایران درجلسه مورخ۱۴۰۲/۶/۲۰ مصوبه مورخ ۱۴۰۱/۶/۵ شورای برنامه ریزی و توسعه استان کرمان درخصوص الحاق حدود ۱۰۴ هکتار اراضی دولتی به محدوده شهر سیرجان در راستای طرح نهضت ملی مسکن، را با توجه به صورتجلسه مورخ ۱۴۰۲/۶/۱۸ کمیته فنی شماره یک مورد بررسی قرار داد و با عنایت به موارد زیر:

• مکاتبه مورخ ۱۴۰۲/۶/۹ سازمان ملی زمین و مسکن به شماره ۶۰۰/۱۴۰۲/۳۳۶۵۲ مبنی بر رفع مشکلات مربوط به مالکیت اراضی و در حال انجام بودن اقدامات لازم جهت اخذ سند مالکیت به نام سازمان مذکور

• مکاتبه شماره ۴۰۱۰۰۰۸۹۱۶ مورخ ۱۴۰۱/۵/۴ شرکت آب منطقه ای مبنی بر عدم وقوع این قسمت ( ۱۰۴ هکتار ) از پلاک مربوط در زون آب شرب شهر

• گزارش مرکز تحقیقات راه و مسکن و شهرسازی در تیر ماه ۱۴۰۱ مبنی بر امکان احداث مسکن در این اراضی با توجه به نرخ نسبتا پائین فرونشست (۰- ۱ cm/y)

با الحاق اراضی فوق به محدوده شهر سیرجان موافقت نموده و مقرر نمود طرح تفصیلی اراضی با واحد پذیری ۶ تا ۷ هزار واحد و تامین سطوح و سرانه های خدماتی، در مقیاس محله تا شهر، بر اساس مصوبه شورای عالی در زمینه «تدقیق تعاریف و مفاهیم کاربری های شهری و تعیین سرانه آنها» و رعایت موارد زیر مورد تصویب کمیسیون ماده (۵) قرار گیرد:

۱. ضمن استعلام مجدد از اداره کل راهداری استان، حریم و حاشیه ۳۰ متر محور واقع در سمت غرب اراضی ( محوردسترسی شهر سیرجان به فرودگاه و شهرک صنعتی شماره ۲) از محدوده اراضی حذف گردد. همچنین به ضرورت عدم اخلال در ترافیک عبوری محور مذکور دسترسی اراضی حتی الامکان از محور موجود در سمت شمال اراضی(حدفاصل اراضی راه آهن و اراضی مورد نظر) تامین گردد.

۲. ضمن استعلام مجدد از اداره کل منطقه ای ذیربط وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، حریم حفاظتی اراضی پادگان متعلق به نیروی دریایی واقع در جنوب محدوده در صورت تداخل از محدوده اراضی الحاقی حذف و ضوابط مربوط به حریم امنیتی اعم از نوع کاربری قابل استقرار و میزان ارتفاع مجاز آن، عینا در طرح لحاظ گردد.

۳ . حریم خطوط انتقال برق و همچنین حریم قنوات متروک متداخل با اراضی بر اساس نظر مراجع ذیربط قانونی در طرح رعایت گردد.

۴. با توجه به کمبود شدید منابع آب شهر سیرجان و بنا به تاکید وزارت نیرو، هرگونه تامین آب برای استقرار جمعیت در اراضی الحاقی، صرفا از طریق مدیریت مصرف منابع آب شرب شهر امکان پذیر خواهد بود.

۵. با توجه به محدودیت های شدید سیرجان در توسعه افقی خصوصا در مواجهه با پدیده بسیار جدی فرونشست و تعدد متقاضیان احراز صلاحیت شده، این اراضی عملا تنها فرصت توسعه افقی شهر است که شرایط فنی و شهرسازی لازم برای توسعه شهری را دارا هستند. لذا ضروریست بارگذاری در این اراضی با رعایت کلیه ملاحظات لازم متناسب با نیاز بالقوه موجود صورت پذیرد. علاوه بر این، لازم است در راستای ماده (۱۲) قانون جهش تولید مسکن بازپس گیری اراضی دولتی رها شده واگذاری به سایر دستگاه ها، از جمله اراضی ۷۰ هکتاری در تصرف دانشگاه در جنوب شهر به صورت جدی در دستور کار اداره کل راه و شهرسازی استان قرار گیرد.

۶. با توجه به اینکه بخش های وسیعی از اراضی واقع در شمال شرق شهر (از جمله اراضی پیرامون راه آهن و بخشی از اراضی نیروی دریائی) بر زون آب شرب شهر واقع می باشد، لازم است از استقرار هرگونه کاربری و فعالیت در این عرصه ها با توجه به اخلال جدی در تغذیه طبیعی آبخوان خودداری گردد.

مراتب جهت استحضار و صدور دستور انعکاس و اقدام اعلام می شود. در اجرای ماده ۴۲ آئین نامه نحوه بررسی طرح ها و . . . خواهشمند است دستور فرمائید نقشه محدوده شهر با لحاظ الحاق مذکور جهت ابلاغ به مراجع ذیربط تحویل دبیرخانه شورای عالی شود.

معاون شهرسازی و معماری و دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران ـ خسرو دانشجو

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسندگان
اینفومت

اینفومت تلاش می کند با تولید محتوای مناسب برای جامعه هدف، خدمت هر چند کوچک را عرضه نماید

FOLLOW US ON