Search
Close this search box.

بیمه بیکاری چیست؟

فهرست مطالب


تعریف بیمه بیکاری چیست؟ بیمه بیکاری نوعی حمایت اجتماعی است از کارگری که بدون میل و اراده بیکار شده است. با توجه به شرایط اقتصادی امروز کشور بیکاری، تعدیل نیرو و استفاده از بیمه بیکاری امری بسیار شایع است و شرکت‌ها در فضای نامناسب اقتصادی ناگزیر به این موضوع هستند.

از دست دادن شغل بیشتر در کمین افرادی است که تخصصی و یا مهارت خاصی ندارند، درواقع کارگران ساده. بیکاری و از دست دادن شغل می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد، اما مطابق قانون و شرایط بیمه بیکاری صرفاً افرادی که بدون میل و اراده بیکار شده اند با بیمه بیکاری حمایت می‌شوند.

پس در این شرایط آگاهی از شرایط بیمه بیکاری و نحوه دریافت آن ضروری به نظر می‌رسد. ما در این مقاله به توضیح نکات مربوط به بیمه بیکاری پرداخته و به سوالات شما در رابطه با این بیمه پاسخ خواهیم داد. در این مقاله به موضوعات مهمی‌همچون مبلغ بیمه بیکاری سال‌ها، عیدی بیمه بیکاری، تاریخ واریز حقوق بیمه بیکاری و همه ابهامات مربوط به این موضوع می‌پردازیم و توضیحات کاملی در این مورد ارائه می‌دهیم.

منظور از کارگر چیست؟

تعریف کارگر در میان جامعه امروز ما صرفاً مربوط به مشاغلی است که در کارگاه‌های تولیدی و یا کارگاه‌های ساختمانی مشغول به فعالیت هستند.

اما طبق قانون کار کارگر شامل تمام عناوین شغلی می‌گردد. مفهوم کارگر از این جهت دارای اهمیت است که کارگر در قانون حمایت شده و دارای امتیازاتی است و از طرفی کارفرما را هم ملزم به تکالیفی می‌نماید. کارگر از لحاظ این قانون کسی است که به هر عنوان در مقابل دریافت حق السعی اعم از مزد، حقوق سهم سود و سایر مزایا به درخواست کارفرما کار می‌کند.

بیمه بیکاری چیست و به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

از نظر قانون بیکاری، بیکار کسی است که بدون میل و اراده خود بیکار شده و در حال حاضر آماده به کار باشد. براساس و طبق قانون بیمه بیکاری جدید، اگر فردی بیکار موقت شناخته شود یا به علت حوادثی مانند سیل، زلزله، جنگ، آتش سوزی بیکار شود، شرایط استفاده از بیمه بیکاری تامین اجتماعی را دارد. توجه داشته باشید که بیکاری از طریق ترک شغل یا استعفا شامل بیمه بیکاری نمی‌شود. همچنین اعضای هیات مدیره شرکت‌ها بیمه بیکاری دریافت نمی‌کنند. اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری در مورد انواع بیمه در زمان تسویه حساب به دست بیاورید، مقاله مفاصا حساب بیمه را از دست ندهید.

آیا افزایش حقوق به بیمه بیکاری تعلق می‌گیرد؟

افراد زیادی به دلیل از دست دادن شغل خود مجبور به تامین معیشت از طریق بیمه بیکاری هستند. با منتشر شدن خبر افزایش حقوق 57 درصدی در انتهای سال گذشته برای کارگرانی که حداقل حقوق را دریافت می‌کنند، این سوال برای کسانی که از بیمه بیکاری استفاده می‌کنند به وجود آمده که بیمه بیکاری در سال 1401 چقدر افزایش می‌یابد؟ بر اساس قانون کار، بیمه بیکاری برابر با 55 درصد حقوق پایه است. در صورتی که افزایش سالانه حقوق از 55 درصد بیشتر باشد آن‌وقت افزایش سالانه حقوق به بیمه بیکاری نیز تعلق می‌گیرد.

بنابراین به دلیل اینکه افزایش حقوق وزارت کار 1401 بیش از 55 درصد بوده، امسال افزایش حقوق به بیمه بیکاری نیز تعلق خواهد گرفت.

عیدی بیمه بیکاری سال 99

شرایط گرفتن بیمه بیکاری چگونه است؟

قبل از اینکه برای گرفتن بیمه بیکاری اداره کار اقدام کنید، ابتدا باید درباره شرایط دریافت بیمه بیکاری دانسته و بدانید بیمه تامین اجتماعی بیکاری چیست، این شرایط به شرح زیر است:

 • مشمول قانون کار و تأمین اجتماعی باشند.
 • تبعه کشورهای خارجی نباشند.
 • مستمری بگیر بازنشسته و یا از کارافتاده کلی نباشند.
 • دارای حداقل 6 ماه سابقه پرداخت حق بیمه باشند.
 • در زمره صاحبان حرف و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری نباشد.

شرایط استفاده از بیمه بیکاری+ چگونه میتوان از بیمه بیکاری استفاده کرد؟

برای دریافت مقرری، متقاضیان بیمه بیکاری که شغل خود را به صورت غیرارادی از دست داده‌اند، حداکثر ٣٠ روز از تاریخ بیکاری فرصت دارند موضوع را به واحد تعاون، کار و رفاه اجتماعی اطلاع دهند و آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی خود یا کار مشابه آن اعلام نمایند.

در صورتی که متقاضی نتواند صرف مدت ٣٠ روز از تاریخ بیکاری موضوع را به ادارات ذکر شده اطلاع دهد، مراجعه وی بعد از ٣٠ روز با عذر موجه و با تایید هیأت حل اختلاف اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی تا ٣ ماه امکانپذیر خواهد بود.

آیا برای دریافت بیمه بیکاری، کارفرما باید معرفی نامه صادر کند؟

بله. برای دریافت بیمه بیکاری، کارفرما باید در نامه‌ای به اداره کار مرکزی استان، دلیل بیکار شدن ناخواسته کارگر را با درج زمان، به صورت مکتوب اعلام کند. رسیدگی به اسناد کارفرمایان و دفتر قانونی شرکت‌ها که دارای پرونده در تامین اجتماعی هستند، توسط سازمان حسابرسی بیمه تامین اجتماعی انجام می‌شود. برای درک بهتر و بیشتر این پروسه مقاله حسابرسی بیمه را از دست ندهید.

مدت زمان پرداخت مقرری بیمه بیکاری افراد مجرد و متاهل چقدر است؟ دریافت بیمه بیکاری چقدر طول میکشد؟

در پاسخ به سئوال شما که پرسیده بودید بیمه بیکاری تا چند ماه پرداخت می‌شود باید گفت مدت پرداخت مقرری بیمه بیکاری به بیمه شدگان واجد شرایط، بستگی به سابقه پرداخت حق بیمه از سوی آنان دارد. در حال حاضر کمترین مدت برای واریز بیمه بیکاری افراد مجرد و متاهل به ترتیب ۶ و ۱۲ ماه است، بیشترین مقدار آن نیز به ترتیب ۳۶ و ۵۰ ماه برای بیمه‌شدگان مجرد و متأهل (یا متکفل) است.  پس برای استفاده از بیمه بیکاری، محدودیتی وجود ندارد و دریافت بیمه بیکاری بار دوم نیز مجاز است. ضمنا در قوانین بیمه بیکاری و آیین‌نامه‌ها و مقررات تبعی به بیمه بیکاری پاره وقت اشاره‌ای نشده است و مهم مجموع سابقه است که باید به 6 ماه برسد. 

نحوه استفاده از بیمه‌ بیکاری بعد از مرخصی زایمان

یکی از مهم‌ترین مواردی که باعث تعلیق قراردادهای کاری می‌شود، بارداری و زایمان خانم‌های کارگر یا کارمند است. به همین دلیل است که به موجب ماده 74 قانون کار، هنگامی که خانمی در مرخصی بارداری و یا مرخصی زایمان به سر می‌برد، قرارداد کار وی تعلیق شده و فرد می‌تواند پس از وضع حمل و اتمام مرخصی ، به کار سابق خود بازگردد.

دریافت بیمه بیکاری بدون نامه عدم نیاز کارفرما

آیا امروزه برای بهره‌مندی از بیمه بیکاری وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی به ارائه گواهی عدم نیاز از طرف کارفرما نیاز دارید؟ پاسخ این سوال خیر است. در حال حاضر، برای دریافت بیمه بیکاری خود بدون نامه عدم نیاز، باید به هیئت تشخیص کار در اداره تعاون مراجعه کرده و درخواست اعاده کار را علیه کارفرما مطرح کنید. در این صورت، کارفرما محکوم به پرداخت بیمه بیکاری خواهد شد.

آیا بیمه بیکاری به کسانی که کارت پایان خدمت ندارند تعلق می‌گیرد؟

بله. امروزه دیگر الزامی به ارائه کارت پایان خدمت برای دریافت بیمه بیکاری وجود ندارد. پس در صورتی که بیمه بیکاری به دلیل عدم وجود کارت پایان خدمت به شما پرداخت نشد، دادخواست مطالبه وجه به طرفیت تامین اجتماعی یا بیمه مربوطه به دادگاه ارسال کنید.

مبلغ دریافتی بیمه بیکاری چقدر است؟ نحوه محاسبه بیمه بیکاری

مبلغ بیمه بیکاری یا همان میزان مقرری بیمه بیکاری ۵۵ درصد متوسط حقوق و دستمزد بیمه‌شده است که بر اساس تعداد افراد تحت تکفل تا ۴ نفر و هر نفر ١٠ درصد قابل افزایش است، مشروط بر آنکه از حداقل دستمزد همان سال که توسط شورای عالی کار تعیین می‌شود کمتر نباشد و از ٨٠ درصد حقوق بیمه‌شده نیز بیشتر نباشد. فردی که از مستمری از کار افتادگی جزئی استفاده می‌کند همزمان می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری نیز بهره‌مند شود.

شرایط بیمه بیکاری

مبلغ دریافتی بیمه بیکاری در سال 1401

حداقل مبلغ بیمه بیکاری 1401، حداقل حقوق وزارت کار (بدون بن و حق مسکن) است که برای سال 1401 مبلغ 43,190,750 ریال است.

حداکثر مبلغ بیمه بیکاری سال 1401 برابر با 55 درصد حقوق پایه درنظر گرفته می‌شود. برای کسانی که افراد تحت تکفل دارند نیز تا 4 نفر، به ازای هر نفر 10% اضافه می‌شود. (حداکثر مبلغ بیمه بیکاری از 80% متوسط مزد یا حقوق بیمه شده نباید بیشتر شود.)

متوسط مزد یا حقوق روزانه بیمه شده که مبنای تعیین مبلغ بیمه بیکاری است از طریق تقسیم جمع کل دریافتی مبنای کسر حق بیمه تامین اجتماعی ظرف ۹۰ روز قبل از شروع بیکاری بر روزهای کار بیمه شده در این مدت محاسبه می‌شود.

افزایش حقوق بیمه بیکاری در سال 1401

افزایش حقوق بیمه بیکاری از اول فروردین 1401 برای کسانی که در سال 1400، بیمه بیکاری دریافت می‌کردند اعمال می‌شود. حقوق فروردین بیمه بیکاری 1401 با نرخ افزایش یافته سال جدید، در 15 اردیبهشت واریز می‌شود.

عیدی بیمه بیکاری؛ آیا بیمه بیکاری عیدی دارد؟

برخی از کاربران در رابطه با بیمه بیکاری می‌پرسند که آیا عیدی به بیمه بیکاری تعلق میگیرد؟ عیدی بیمه بیکاری چقدر است؟ متاسفانه باید گفت، عیدی بیمه بیکاری وجود ندارد. بیمه بیکاری یک نوع حمایت از طرف تامین اجتماعی است و سازمان تامین اجتماعی موظف است با وجود دریافت حق بیمه، به بیمه شدگانی که بیکار می‌شوند به صورت موقت مقرری پرداخت کند، اما وظیفه ای در قبال پرداخت عیدی بیمه بیکاری ندارد. پس عیدی شامل بیمه بیکاری نمیشود؛ عیدی درواقع از طرف کارفرما پرداخت می‌شود.

تاریخ واریز حقوق بیمه بیکاری؛ بیمه بیکاری چه زمانی واریز می‌شود؟

شاید این سئوال شما هم باشد که بیمه بیکاری دی 1401 کی واریز می‌شود؟ بیمه بیکاری چند ماه است و یا بیمه بیکاری چند سال است؟ در پاسخ به این سئوالات باید گفت که تاریخ واریز حقوق بیمه بیکاری معمولا بین ۱۰ ام الی ۱۵ ام هر ماه انجام می‌شود. اگر بعد از این مدت واریزی بیمه بیکاری صورت نگرفت باید به شعبه تامین اجتماعی مراجعه کرده و علت واریز نشدن بیمه بیکاری را جویا شوید.

عیدی بیمه بیکاری چقدر است

مدارک لازم برای بیمه بیکاری سال 1401 چقدر است؟+ مراحل تشکیل پرونده بیمه بیکاری

 • اصل و کپی یکسال آخر قرارداد کار یا رای صادر شده
 • عکس ۴*۳ جدید (۴ قطعه)
 • اصل و کپی مدرک تحصیلی یا مدرک فنی
 • اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه
 • اصل و کپی کارت ملی
 • اصل و کپی گواهی کار از شرکت
 • اصل و کپی کارت پایان خدمت (فقط برای آقایان)
 • کپی صفحه اول دفترچه بیمه

جدول مدت دریافت بیمه بیکاری

جدول مدت دریافت بیمه بیکاری در زیر آمده است:

جدول بیمه بیکاری

موارد خواص برای درخواست بیمه بیکاری شامل چیست؟

 • کارگران فصلی در صورتی که صرفا در اثنای فصل کار اخراج گردیده و بیکاری آن‌ها بلا اراده تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
 • بیمه بیکاری به افرادی تعلق می‌گیرد که بدون میل و اراده باطنی خود اخراج شده باشند. همچنین بیمه بیکاری تنها سه درصد از حق بیمه پرداختی است که توسط دولت به صندوق بیمه بیکاری واریز می‌شود. یعنی کارگران از سهم بیمه خود چیزی پرداخت نمی‌کنند. از آنجایی که خود کارفرما، امکان اخراج خود را ندارد، دریافت بیمه بیکاری خویش فرما منتفی می‌شود.
 • نکته مهم درباره بیمه بیکاری زندانیان این است که پرداخت مقرری بیمه بیکاری به افردی که در حین دریافت مقرری، بازداشت یا زندانی شوند، متوقف نخواهد شد.
 • خوشبختانه بیمه بیکاری به کارکنان دولتی و غیر دولتی و همچنین کارکنان پروژه‌های عمرانی تعلق می‌گیرد و حقوقی تحت عنوان بیمه بیکاری پروژه‌های عمرانی به آنها پرداخت می‌شود. از مزایای بیمه بیکاری پروژه‌های عمرانی این است که در صورت اخراج از کار، فرد می‌تواند تا مدت مشخصی از مزایای بیمه ای خود استفاده کند.
 • بیکاران دارای قرارداد کار با مدت معین در صورتی که براساس رأی مراجع حل اختلاف در اثنای مدت قرارداد اخراج گردیده باشند مشمول استفاده از بیمه بیکاری خواهند بود.
 • افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی‌دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده اند. با تشخیص واحدهای تعاون ، کار و رفاه اجتماعی ، در صورتی که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری و مبلغ بیمه بیکاری خواهند شد. بنابراین بیمه بیکاری پایان قرارداد به شما پرداخت می‌گردد.
حق بیمه بیکاری سهم کارفرما

شرایط دریافت بیمه بیکاری برای سیل‌زدگان چیست؟

برای حوادث طبیعی چگونه میتوان از بیمه بیکاری استفاده کرد؟ شرایط بیمه بیکاری برای بیمه شدگانی که به علت بروز حوادث غیرمترقبه مانند: سیل، جنگ، زلزله و آتش سوزی بیکار می‌شوند، برای دریافت مقرری و مبلغ بیمه بیکاری، نیاز به داشتن سابقه پرداخت حق بیمه برای مدت زمان خاص ندارند و حتی اگر در روز اول کار بر اثر این حوادث بیکار شوند، با رعایت سایر شرایط مقرر می‌توانند مقرری بیمه بیکاری دریافت کنند.

بیمه شدگان باید در دوره‌های کارآموزی و سوادآموزی که از سوی ادارات کار و اموراجتماعی و نهضت سوادآموزی برگزار می‌شود، شرکت کنند و هر دو ماه یک بار، گواهی لازم در این زمینه را به شعب تأمین اجتماعی ارائه کنند.

آموزش ثبت نام اینترنتی بیمه بیکاری

متقاضیان دریافت بیمه بیکاری باید برای احراز هویت خود به دفاتر پیشخوان دولت و در ادامه برای ثبت نام آنلاین به سایت بیمه بیکاری  رجوع کرده و در بخش سامانه ثبت درخواست بیمه بیکاری ، درخواست خود را به ثبت رسانند.

علت قطع مقرری بیمه بیکاری 1401 چیست؟ از کجا بفهمیم بیمه بیکاری قطع شده است؟

 • بیمه شده مجددا به کار اشتغال یابد.
 • بیمه شده بیکار بدون عذر موجه از شرکت در دوره‌های کارآموزی یا سواد آموزی خودداری کند.
 • بیمه شده بیکار از قبول شغل تخصصی خود یا شغل مشابه پیشنهادی خودداری کند.
 • بیمه شده بیکار، مشمول استفاده از مستمری بازنشستگی یا از کارافتادگی کلی شود.
 • بیمه شده با دریافت مزد ایام بلاتکلیفی به کار اولیه برگردد.
 • مدت زمان استحقاقی بیمه شده برای دریافت مقرری بیکاری خاتمه یابد.
 • بیمه شده فوت نماید.

حداقل حقوق و دستمزد و سنوات و مبلغ دریافتی بیمه بیکاری کارگران در سال 1401 چقدر است؟

همان طور که می‌دانید، بیمه بیکاری، مقرری ماهانه‌ای است که به مشمولان پرداخت می‌شود. نحوه محاسبه بیمه بیکاری، بر اساس معیاری به نام حداقل حقوق پایه در همان سالی که کارگر از کار بیکار شده و کار خود را از دست می‌دهد، محاسبه خواهد شد.

دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰، ۵۷.۴ درصد افزایش یافت، به گونه‌ای که حداقل دستمزد ماهانه از دومیلیون و ۵۵۴هزار و ۹۵۰ تومان به چهار میلیون و ۱۷۹ هزار و۷۵۰ تومان و حداقل دستمزد روزانه از ۸۸هزار به ۱۳۹هزار تومان رسید.

عیدی بیمه بیکاری

برای افراد مجرد، با احتساب بن کارگری، سنوات و حق مسکن، مبلغ حداقل حقوق پایه کارگری، به شش میلیون و ۴۳۳ هزار تومان می‌رسد. این بدان معنا است که اگر شما، بخواهید بیمه اجباری را خودتان از طرف یک کارفرما در بخش خصوصی پرداخت کنید، بایستی یک میلیون و 929 هزار و 900 تومان به عنوان حق بیمه پرداخت کنید. البته اگر کارمند باشید، ۷درصد حداقل حقوق، سهم بیمه شده و 23 درصد سهم کارفرما و 3% بیمه بیکاری است.

علت واریز نشدن بیمه بیکاری چیست؟ (اطلاع از واریز بیمه بیکاری)

مهمترین نکته برای علت واریز نشدن بیمه بیکاری این است که باید از تاریخ واریز بیمه بیکاری اطلاع داشته باشید. در بسیاری از موارد کاربران، به دلیل عدم اطلاع از تاریخ واریز شدن بیمه بیکاری تصور می‌کنند که بیمه بیکاری برای آن‌ها واریز نشده است.

برای بسیاری از کاربران این پرسش وجود دارد که بیمه بیکاری چندم هر ماه واریز میشود؟ باید گفت مقرری بیمه بیکاری معمولا در اواسط ماه پرداخت می‌شود. قبل از هرچیز بررسی کنید که در لیست پرداخت بیمه بیکاری در ماه جاری قرار دارید یا خیر. برای قرارگرفتن در لیست اداره کار و پرداخت بیمه بیکاری باید مدارک مربوطه را به اداره کار تحویل دهید.

در صورتی که از علت واریز نشدن بیمه بیکاری خود مطلع نیستید میتوانید به واحد امور بیمه شدگان شعبه بیمه خود مراجعه کنید و واریز نشدن بیمه بیکاری را با آنها در میان بگذارید.

سالانه به چند نفر بیمه بیکاری پرداخت می‌شود؟

سالانه به ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار نفر از مشمولان قانون تامین اجتماعی که سابقه بیمه پردازی داشته باشند، بیمه بیکاری پرداخته می‌شود. مبلغ پرداختی به مقرری بگیران بیمه بیکاری در سال 1401 نسبت به پارسال حدود ۳۵ درصد افزایش داشته است.

تبصره ۲ ماده ۷ قانون تامین اجتماعی درباره بیمه بیکاری چه می‌گوید؟

طبق تبصره ۲ ماده۷ قانون تامین اجتماعی و الحاقیه بیمه بیکاری مصوب سال ۱۳۶۹، بیمه شده بیکار، از تاریخ ارائه تقاضای استفاده از مقرری بیمه بیکاری، آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی یا مشابه، اعلام می‌کند و موظف است در فاصله زمان‌های معینی که توسط اداره کار استان محل اشتغال که پرونده بیکاری او توسط این اداره تایید شده است، حضور یافته و اثر انگشت الکترونیکی را ثبت کند.

چه مرجعی ارادی یا غیر ارادی بودن بیکاری کارگر را تشخیص می‌دهد؟

تشخیص ارادی یا غیر ارادی بودن بیکاری بیمه شده، بر عهده کمیته ای است که در وزارت کار تشکیل می‌شود و شامل نماینده وزارت کار و نماینده سازمان تامین اجتماعی است.

افزایش حقوق بیمه بیکاری

پرداخت حق بیمه بیکاری به عهده کیست؟

طبق ماده 5 حق بیمه بیکاری به میزان (3%) مزد بیمه شده است که کلاً توسط کارفرما تأمین و پرداخت خواهد شد.

مزایای دریافت بیمه بیکاری چیست؟

 • دریافت مقرری ماهانه که هر ۲ ماه یک بار به حساب کارگر بیکار شده از سوی سازمان تامین اجتماعی واریز می‌شود.
 • سابقه خدماتی فرد بیکار شده به سنوات بیمه او اضافه می‌شود. سنوات پایان خدمت یا اصطلاحاً حق سنوات یکی از مزایای اجباری است که کارفرما در هر حالت موظف به پرداخت آن به کارگر است. برای درک بهتر و بیشتر این موضوع مقاله سنوات چیست را مطالعه کنید. همچنین باید در پاسخ به این سئوال که بیمه بیکاری اجباری است یا اختیاری؟ باید گفت که پرداخت بیمه بیکاری برای کارفرما اجباری است.
 • دفترچه تامین اجتماعی او هر ماه تمدید می‌شود.
 • ایام استفاده از مقرری بیمه بیکاری، جزو سوابق خدمتی محسوب خواهد شد و به آن بازنشستگی و از کار افتادگی تعلق می‌گیرد. به این ترتیب بیمه بیکاری جزء سوابق محسوب می‌شود و در بازنشستگی تاثیر دارد.

آیا به افراد تحت تکفل هم بیمه بیکاری پرداخت می‌شود؟

داشتن افراد تحت تکفل منجر به افزایش مقرری دریافتی مبلغ بیمه بیکاری می‌شود. به ازای هر نفر تحت تکفل (همسر، فرزند، پدر، مادر، خواهر و برادر) تا سقف ۴ نفر و به ازای هر نفر، ۱۰ درصد حداقل دستمزد به مقرری بیمه بیکاری اضافه خواهد شد.

قابل توجه کارگرانی که بیش از ۵۵ سال سن دارند

طبق قانون سازمان تامین اجتماعی، کارگرانی که در زمان بیکاری، بیش از ۵۵ سال سن دارند و ۱۰ سال بیمه پردازی دارند، اگر بیکار شوند تا زمانی که مشغول به کار نشده اند، می‌توانند تا رسیدن به سن بازنشستگی، از مقرری بیمه بیکاری استفاده کنند. این قانون مشمول بیمه بیکاری کارگران ساختمانی نیز می‌شود.

بیمه بیکاری چه ضرری برای کارفرما دارد؟

پرداخت بیمه بیکاری هیچ ضرری برای کارفرما ندارد. در حقیقت 3 درصد از حق بیمه شما به صندوق بیمه بیکاری واریز می‌شود.حال در شرایطی که فرد از شرایط دریافت بیمه بیکاری برخوردار باشد، مقرری وی از صندوق واریز می‌شود.

تمام نکاتی که باید در مورد بیمه بیکاری بدانید!

در این مقاله به تمام ابهامات مربوط به بیمه بیکاری پاسخ دادیم. اگر هنوز نکته‌ای در بیمه بیکاری هست، که برای شما رفع ابهام نشده؛ در بخش نظرات سوال خود را با ما در میان بگذارید. اگر هم به دنبال نرم افزار حسابداری، برای شرکت خود هستید می‌توانید شماره 81022000 با همکاران ما در ارتباط باشید.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسندگان
اینفومت

اینفومت تلاش می کند با تولید محتوای مناسب برای جامعه هدف، خدمت هر چند کوچک را عرضه نماید

FOLLOW US ON