Search
Close this search box.

حسابداری مالی چیست و چرا مهم است؟

فهرست مطالب


حسابداری یکی از وسیع ترین حرفه‌ها است. حرفه ای با شاخه‌های متفاوت که در نهایت همه آن‌ها، وظیفه دسته بندی اطلاعات در بخش مالی را به عهده دارند. از حسابداری مدیریتی گرفته تا حسابداری بازرگانی و مالیاتی، همگی در نهایت با ارائه اطلاعات مالی به بخش‌های مختلف یک سازمان، درآمد و هزینه را کنترل می‌کنند. با این حال تفاوت این شاخه‌ها، در نحوه جمع آوری و ارائه اطلاعات و اهداف نهایی هرکدام است. حسابداری مالی یکی از این شاخه‌های مهم در حسابداری است. این شاخه از حسابداری را یکی از مهم ترین و کاربردی ترین روش‌ها برای ارائه اطلاعات، به ویژه در شرکت‌های بازرگانی و تجاری می‌دانند. در ادمه با مفهوم حسابداری مالیاتی و مزایای آن برای شرکت‌ها آشنا شوید.

تعریف حسابداری مالی به زبان ساده

به طور کلی ارائه اطلاعات مالی یکی از مهم ترین هدف‌های حسابداری در هر کسب و کار است. با این حال روش تهیه صورت مالی، با توجه یه اینکه چه اهدافی در بردارد، تعیین می‌شود. حسابداری مالی در حقیقت فرایندی ضروری در شرکت‌ها است که طی آن همه اطلاعات مالی ثبت و طبقه بندی می‌شوند.

حسابداران مالی این اطلاعات را با کمک برنامه حسابداری از همه جریان‌های مالی شرکت، سود و زیان‌ها، قراردادها و صورت ترازنامه‌ها جمع آوری می‌کند و بعد از بررسی نهایی در قالب یک گزارش دسته بندی شده، جامع و بدون نقص در اختیار دیگر افراد قرار می‌دهد.

تعریف حسابداری مالی به زبان ساده

هدف حسابداری مالی در شرکت‌های تجاری چیست؟

بررسی جزئیات حساب‌های مالی و طبقه بندی سود و زیان‌ها، به طور معمول مهم ترین فرایندی است که هرچند وقت یک بار در همه شرکت‌ها انجام می‌شود. با این حال گزارش‌های حسابداری مالی با هدف‌های متفاوت و مشخصی شکل گرفته است. این اهداف را بشناسید.

1- بررسی گزارشات حسابداری مالی، بهترین راه برای ارزیابی عملکرد

یکی از مهم ترین اهداف حسابداری مالی، آگاهی مدیران از ضعف در بخش مدیریان میانی، عملکرد پرسنل یا سطح فروش مجموعه است. در حقیقت این اطلاعات همه جانبه، یک گزارش مالی معتبر برای مدیران رده بالا، سرمایه گذاران مجموعه و مقامات مالیاتی است. به این ترتیب می‌توان آن را یک فایل برای ارائه عملکرد مالی مجموعه، به سطوح بالاتر مدیریتی دانست.

ارزیابی عملکرد بخش های مختلف با کمک حسابداری مالی

2- تعیین چشم انداز با کمک بررسی تاریخچه مالی شرکت

گاهی مدیران رده بالا، به دنبال تعیین اهداف جدید مالی و تجاری برای شرکت هستند. در این صورت می‌توانند با درخواست گزارشات حسابداری مالی از حسابرسان مجموعه، اطلاعات کاملی از تاریخچه مالی شرکت به دست آورند و در نهایت با توجه به اطلاعات ارائه شده، درباره اجرای اهداف جدید تصمیم گیری کنند. اطلاعاتی که از حسابداری مالی به دست می‌آید، تا حدود زیادی بر هدف‌های آینده مجموعه تاثیرگذار خواهد بود. چراکه این اطلاعات حاصل از تجربیات مالی گذشته شرکت است و دید کاملی از عملکرد آن ارائه می‌دهد.

3- آگاهی از درآمد و هزینه شرکت در صورتحساب حسابداری مالی

ارائه اطلاعات جزئی و بررسی‌های مالی در حسابداری، مانند برگ برنده در دست مدیران است. این اطلاعات، مهم ترین هویت در همه شاخه‌های حسابداری است. به طوریکه حتی یکی از مهم ترین وظایف حسابداری صنعتی نیز جمع آوری اطلاعات دقیق مالی در قالب فایل‌های کارآمد حسابداری است.

با این حال صورتحساب‌های حاصل از حسابداری مالی، جامع تر و کارآمدتر هستند. چراکه مدیران و سیاست گذاران مجموعه، با بررسی اطلاعات دقیق آن می‌توانند برنامه ریزی صحیح مالی داشته باشند. یکی از این اطلاعات ارائه شده، بررسی میزان درآمد و هزینه مجموعه است.

در این مرحله می‌توان به سادگی مشکلاتی که بر سر راه کسب درآمد یا فروش قرار دارند را شناسایی کرد. در نتیجه مشکل به سرعت رفع می‌شود و نمودار درآمد و هزینه به سطح متعادلی خواهد رسید.

بررسی هزینه و درآمد شرکت از طریق گزارش حسابداری مالی

چه گزارش‌هایی در حسابداری مالی ارائه می‌شود؟

حسابداری مالی یک از کامل ترین گزارش‌های حسابداری در هر مجموعه تجاری است و از آنجایی که مخاطب آن اغلب سرمایه گذاران هستند، اطلاعات مفید و جامعی از همه اتفاقات مالی را در خود جای داده است.

مهم ترین اطلاعاتی که باید در این گزارش بررسی شود، سطح درآمد، میزان هزینه ، دارایی‌ها و بدهی‌های شرکت است. علاوه بر آن با بررسی سرمایه نهایی، می‌توان فهمید که چه میزان بودجه خالص نهایی برای ادامه کار شرکت باقی مانده است. دسته بندی و بررسی این جزئیات، می‌تواند کامل ترین تعریف حسابداری در یک مجموعه را برای مدیرانی با سطح بالا دربر داشته باشد و به تصمیمات درستی درباره ادامه روند کار منجر شود.

هرچند وقت یک بار باید حسابداری مالی را انجام دهیم؟

گزارش حسابداری مالی به ویژه در شرکت‌های بزرگ، یک گزارش همه جانبه و کامل برای بررسی تبادلات مالی شرکت است. به طور معمول لازم است که حسابرسان هر مجموعه کوچک و بزرگی از جمله در سیستم حسابداری دولتی، به صورت سالیانه این گزارش را به مدیران ارشد خود ارائه دهند.

با این حال گاهی در صورت بروز مشکل و ایجاد اختلاف حساب نیز می‌توان از این گزارش برای پیدا کردن نقص اصلی استفاده کرد.

ارائه سالانه گزارش حسابداری مالی در شرکت

تاثیر حسابداری مالی بر کسب و کار، مهم ترین عامل اعتماد سهام داران

ارائه گزارش‌های شفاف، جزئی و همه جانبه، باعث می‌شود که سهام داران و سرمایه گذران به راحتی به نیروهای اجرایی اعتماد و در نتیجه هزینه بیشتری برای رشد شرکت پرداخت کنند.

از طرفی حسابداری مالی می‌تواند سرعت فعالیت را در شرکت بالا ببرد. چراکه با بررسی این گزارش همه جانبه، در صورت مشاهده مشکل در هر بخش، به سرعت می‌توان آن را حل کرد تا از بروز مشکلات بزرگ تر جلوگیری شود.

برای آماده کردن یک گزارش حسابداری مالی، به جزئی ترین تبادلات مالی با ساعت، تاریخ و مبلغ دقیق نیاز دارید. این کار در گذشته به صورت دستی و بایگانی انجام می‌شد. به همین دلیل بسیار زمان بر و امکان خطا در آن بسیار بالا بود. بنابراین نرم افزارهای حسابداری به کمک حسابرسان آمدند تا با یک جستجوی ساده بتوانند جزئی ترین اطلاعات را به صورت گزارش آماده کنند.

نرم افزار مالی سپیدار سیستم با بررسی دغدغه و نیاز کاربران، بسته‌های خدماتی متنوعی را عرضه کرده است. با کمک ویژگی‌های این نرم افزار می‌توانید در سریع ترین زمان ممکن، یک گزارش کامل از حسابداری مالی بزرگ ترین شرکت‌ها تهیه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با همکاران ما در بخش پشتیبانی در ارتباط باشید.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسندگان
اینفومت

اینفومت تلاش می کند با تولید محتوای مناسب برای جامعه هدف، خدمت هر چند کوچک را عرضه نماید

FOLLOW US ON