Search
Close this search box.

مصوبات بیست و نهمین جلسه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری

فهرست مطالب

مصوبات بیست و نهمین جلسه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری

شماره ۳/۱۲/۰۲۸۲۰ ۱۴۰۲/۶/۱۲

جناب آقای دکتر مجید اکبرپور

رئیس محترم هیئت مدیره و مدیرعامل روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران

به پیوست مصوبات بیست و نهمین جلسه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) که به تأیید رئیس جمهور محترم رسیده، جهت استحضار و صدور دستور اقدام مقتضی جهت درج در روزنامه رسمی کشور ارسال می گردد.

شایان ذکر است به استناد تبصره ماده ۳ قانون اهداف، وظایف و تشکیلات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (مصوب ۱۳۸۳/۰۵/۱۸)، مصوبات شورای عالی عتف، پس از تأیید رئیس جمهور برای کلیه مؤسسات آموزشی، تحقیقاتی و دستگاه های اجرایی لازم الاجراست.

دبیر کل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری ـ پیمان صالحی

مصوبات بیست و نهمین جلسه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری

بیست و نهمین جلسه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) با استناد به ماده ۹۹ قانون برنامه سوم توسعه فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی کشور مصوب تاریخ ۱۳۷۹/۰۱/۱۷ مجلس شورای اسلامی و ماده ۳ و ۴ قانون اهداف، وظایف و تشکیلات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مصوب تاریخ ۱۳۸۳/۰۵/۱۸ مجلس شورای اسلامی با اصلاحات و الحاقات بعدی در تاریخ ۱۴۰۲/۰۳/۰۳ تشکیل شده و موارد زیر تصویب گردید.

۱ـ مقرر شد پیش نویس اولویت های پژوهش و فناوری کشور (در بازه زمانی ۱۴۰۶ـ۱۴۰۲) به اعضای شورای عالی ارسال و طی دو هفته نظرات آنان اخذ شود. ویرایش جدید اولویت ها در کمیسیون دائمی ارائه و تصویب گردد. مصوبه کمیسیون دائمی به منزله تصویب شورا خواهد بود.

۱ـ۱ـ با توجه به نرخ بالای تحولات علم و فناوری، در صورت نیاز اولویت های مصوب با درخواست بالاترین مقام دستگاه و تایید دبیرخانه شورا در کمیسیون دائمی بررسی و اصلاح خواهد شد.

۲ـ۱ـ دستورالعمل اجرایی شدن اولویت های مصوب، توسط دبیرخانه شورا تدوین و ظرف مدت سه ماه به تصویب کمیسیون دائمی برسد.

۲ـ کلیات طرح اجرایی بلندمدت سرمایه­گذاری کلان ملی “هوشمندسازی آزمون های سازمان سنجش و آموزش کشور” در سطح اجرای آزمایشی تصویب و مقرر شد در سال ۱۴۰۳ برای برخی از آزمون های سازمان سنجش که دارای متقاضی کمتر از ۳۰ هزار نفر هستند، به صورت آزمایشی اجرا و نتایج به شورای عالی ارائه شود. منابع مالی مورد نیاز پروژه از محل طرح “تعمیرات اساسی و خرید تجهیزات و ماشین­آلات ـ وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دستگاه­های تابعه” ـ که به سرجمع اعتبارات تعمیرات اساسی، خرید تجهیزات و ماشین­آلات سازمان سنجش آموزش کشور به شماره طبقه­بندی ۱۸۰۳۰۷۶۰۰۱ اضافه می­گردد، تامین خواهد شد.

۳ـ کلیات طرح اجرایی بلندمدت سرمایه­گذاری کلان ملی “ارتقاء کارآمدی سیاستگذاری جوانی جمعیت کشور” به تصویب رسید و مقرر شد دبیرخانه شورای عالی عتف طرح پژوهشی و برنامه ی مربوط به هر یک از پروژه ها را در چهارچوب اولویت های پژوهشی ستاد ملی جمعیت تدوین نموده و پس از تایید دبیرخانه آن ستاد در کمیسیون دائمی به تصویب رساند. اجرایی شدن هر کلان پروژه و تخصیص اعتبارات مربوطه منوط به تایید آن توسط دبیرخانه ستاد ملی جمعیت است. منابع مالی مورد نیاز طرح از محل ماده ۳۹ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت (ابلاغ شده ۱۴۰۰/۰۸/۲۴) تامین خواهد شد.

۴ـ مقرر شد پیش­نویس «راهکارهای تسهیل و رفع موانع اجرایی پژوهش و فناوری در کشور» در حوزه های اولویت دار از قبیل مفاصاحساب تامین اجتماعی، ترخیص تجهیزات آزمایشگاهی از گمرگ و ارائه ضمانت­نامه طرح­های پژوهشی توسط دبیرخانه شورا با همکاری موردی و متناسب با موضوع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری؛ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛ معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری؛ دانشگاه آزاد اسلامی؛ وزارت امور اقتصادی و دارایی و مرکز مدیریت حوزه­های علمیه تدوین و پس از بررسی در کمیسیون دائمی شورای عالی عتف جهت تصویب به هیئت وزیران ارسال شود.

۵ ـ با توجه به مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی، سکوی نظام ایده­ها و نیازها (نان) به عنوان پنجره واحد نظام ملی علوم، تحقیقات و فناوری تعیین گردید. موسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC) مسئول امور اجرایی این مصوبه است. مقرر شد شیوه­نامه اجرایی به طور مشترک توسط ISC و دبیرخانه شورا تهیه و پس از تایید در شورای راهبری ISC ، به تصویب کمیسیون دائمی شورای عالی عتف نیز برسد.

۶ ـ با عنایت به مصوبه جلسه مورخ ۱۳۸۴/۰۵/۰۲ هیئت وزیران، مقرر شد سازمان برنامه و بودجه سالانه مبلغ معادل سرانه چهار دانشجوی دکتری و چهار دانشجوی کارشناسی ارشد مرتبط با رشته تحصیلی پژوهشگران برتر یک درصد بین­المللی و یک درصد برتر ملی بر اساس گزارش سالیانه موسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC) را از طریق موسسه محل اشتغال به ایشان پرداخت نماید.

۷ـ در راستای اجرایی سازی اقدام ۵۱۲۲۲۶ سند تحول دولت مردمی مبتنی بر تسهیل شرایط همکاری پژوهشگران مستقل با دانشگاه­ها و دستگاه­های اجرایی از طریق تدوین ضوابط و نظامات رتبه بندی و مالی، و با عنایت به مصوبه بیست و هشتمین جلسه شورای عالی عتف و تاکید ریاست محترم جمهور مقرر شد آیین­نامه ساماندهی پژوهشگران مستقل کشور با توجه به اصول کلی زیر تدوین و طی دو ماه ارائه شود.

Ÿ با هدف سیاست­گذاری، نظارت کلان بر ساماندهی پژوهشگران مستقل، در سطح ملی شورای راهبری پژوهشگران مستقل در دبیرخانه شورا تشکیل شود.

Ÿ کلیه فعالیت­های مرتبط با ثبت نام از متقاضیان، دریافت، بررسی و ارزیابی مستندات مربوطه و امتیازدهی براساس ضوابط ابلاغی، توسط کارگزاران اجرایی انجام شود.

Ÿ پژوهشگر مستقل به عنوان یک شغل حرفه ای در نظام اداری کشور پذیرفته شود.

Ÿ سازمان تامین اجتماعی و سازمان امور مالیاتی کشور با همکاری دبیرخانه شورا و دستگاه­های مرتبط، بخش­نامه و آیین نامه های مربوط به بیمه و مالیات قراردادهای تحقیقاتی پژوهشگران مستقل را تدوین و ابلاغ نمایند.

Ÿ پژوهشگران مستقل براساس امتیازات بدست آمده رتبه­بندی شده و متناسب با رتبه، امکان انعقاد قرارداد و دریافت تسهیلات و امتیازات مرتبط با قراردادهای پژوهشی و حمایت دستگاه های اجرایی را داشته باشند.

مصوبات در ۷ بند در بیست و نهمین جلسه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) مورخ ۱۴۰۲/۰۴/۰۳ به تصویب رسید.

رئیس جمهور و رئیس شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری ـ سیدابراهیم رئیسی

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسندگان
اینفومت

اینفومت تلاش می کند با تولید محتوای مناسب برای جامعه هدف، خدمت هر چند کوچک را عرضه نماید

FOLLOW US ON