Search
Close this search box.

مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در خصوص طرح توسعه و عمران (جامع) باقرشهر

فهرست مطالب

مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در خصوص طرح توسعه و عمران (جامع) باقرشهر

شماره ۱۰۲۵۷۰/۳۰۰ ۱۴۰۲/۶/۸

مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در خصوص طرح توسعه و عمران (جامع) باقرشهر

استاندار محترم و رئیس شورای برنامه ریزی و توسعه استان تهران

به استحضار می ­ رساند شورای عالی شهرسازی و معماری ایران درجلسه مورخ ۱۴۰۲/۵/۲۳ مصوبه جلسه مورخ ۱۴۰۱/۸/۱۰ شورای برنامه ریزی و توسعه استان تهران در خصوص “طرح توسعه و عمران (جامع) باقرشهر” را با توجه به صورتجلسه مورخ ۱۴۰۲/۴/۲۸ کمیته فنی شماره یک مورد بررسی قرار داد و ضمن تصویب نهایی طرح مقرر نمود اسناد طرح جامع پس از اصلاحات زیر، توسط دبیر شورای عالی به مراجع ذیربط ابلاغ گردد:

جمعیت و افق طرح

۱ـ جمعیت شهر با حفظ نرخ رشد طبیعی و تثبیت نرخ مهاجرت برای افق سال ۱۴۱۵ به ۹۶۰۰۰ نفر تعدیل یابد و جداول سطوح و سرانه ها بر اساس جمعیت و افق طرح بروزرسانی شود.

محدوده شهر و کاربری اراضی آن

محدوده مصوب در شورای برنامه ریزی و توسعه استان با اعمال اصلاحات به شرح زیر مورد تائید قرار گرفت.

۲ـ به جهت رعایت حداقل فاصله ایمنی با پالایشگاه تهران (به عنوان مرکز خطرزای غیر شهری) و کاهش تداخل با عرصه های در معرض فرونشست، در عین حال تامین سرانه های خدمات عمومی شهر، با بخشی از پیشنهاد شورای برنامه ریزی و توسعه استان مبنی بر توسعه شهر در سمت شمالی جهت تخصیص به سرانه های خدماتی عمومی موافقت و مقرر می گردد خط محدوده در سمت شرق محور شهید رجائی بر جاده پالایشگاه و در سمت غرب محور شهید رجائی بر حریم خط لوله گاز منطبق گردد. در هر صورت الحاق اراضی واقع در حریم ۶۰۰ متری از حد محصور پالایشگاه در سرتاسر حد غربی آن ممنوع خواهد بود.

۳ـ حریم و بستر آبراهه ­ ها و مسیل ­ های عبوری از محدوده شهر مجدداً ازشرکت آب منطقه ای استان استعلام و نقشه رقومی اعلام شده توسط آن مرجع در نقشه کاربری اراضی محدوده و پهنه بندی حریم منعکس شود.

حریم شهر

۴ـ محدوده حریم مصوب در شورای برنامه ریزی و توسعه استان با لحاظ یک مورد اصلاح به شرح زیر مورد تائید قرار گرفت:

۴ـ۱ـ با عنایت به استقلال فضائی و عملکردی ­ ، عرصه مربوط به وضع موجود آرامستان تهران (بهشت زهرا) از حریم شهر باقرشهر حذف و به طرح ویژه مجتمع فرهنگی مذهبی شهر آفتاب اضافه شود.

۵ ـ در راستای مصوبه شورای عالی مربوط به تهیه سند پهنه بندی حریم:

۵ ـ۱ـ صرفا صنایعی که با بررسی و تائید اداره کل راه و شهرسازی استان بر اساس سازوکار قانونی شکل گرفته اند، در سند پهنه بندی حریم شهر لحاظ گردند.

۵ ـ۲ـ سکونتگاه های روستائی موجود در حریم بر اساس طرح هادی مصوب در حریم شهر نمایش داده شوند.

۵ ـ۳ـ بعضا عرصه ­ های زراعی تحت پهنه طبیعی تثبیت شده اند که لازم است اصلاح گردد.

۵ ـ۴ـ عوارض خطی شامل شبکه معابر ارتباطی و حرایم مربوطه (حریم و حاشیه قانونی)، خطوط انتقال آب و نیرو و انرژی، رودخانه ­ ها و انهار و مسیل ها و حرایم مربوطه در نقشه پهنه بندی حریم درج شود.

۵ ـ ۵ ـ حریم ۶۰۰ متری از پالایشگاه نفت در سرتاسر حد غربی پالایشگاه در کلیه اسناد طرح منعکس شود.

پدافند غیرعامل

۶ ـ مطالعات پدافند غیرعامل شهر بر اساس دستورالعمل الزامات و ملاحظات دفاعی و پدافند غیرعامل مصوب مورخ ۱۳۹۶/۲/۱۱ شورای عالی پس از تأیید سازمان پدافند غیرعامل در اسناد طرح منعکس گردد.

ترافیک

۷ـ با عنایت به تبعات سنگین مجاورت پالایشگاه تهران برای شهر از جهات مختلف زیست محیطی و ترافیکی، مقرر شد در راستای ایفای حداقل مسئولیت اجتماعی صنعت مذکور در قبال شهروندان با پیگیری استانداری تهران مساعدت لازم جهت تکمیل میدان ورودی از سمت شمال (سه راه پالایشگاه) از سوی پالایشگاه تهران با شهرداری باقرشهر صورت پذیرد.

ضوابط و مقررات

۸ ـ مقررشد ضوابط و مقررات ساختمانی با رویکرد سیاست ها و ضوابط تشویقی کالبدی متضمن نوسازی محله ای در بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری (مصوب مورخ ۱۴۰۱/۶/۲۱ شورای عالی) با هماهنگی اداره کل راه و شهرسازی استان تهران مجدداً مورد بازنگری قرار گرفته و تغییرات پیشنهادی (نسبت به مصوبه اولیه شورای برنامه ریزی و توسعه استان) در کمیته منتخب از نمایندگان وزارت کشور، سازمان برنامه و بودجه کشور و دبیرخانه شورای عالی با حضور نمایندگان شهرداری و استانداری مورد بررسی و تائید قرار گیرد.

۹ـ همچنین با عنایت به تداخل بخشی از محدوده شهر در سمت شمال غرب و غرب با عرصه در معرض فرونشست، تمهیدات و تدابیر مهندسی لازم بر اساس اعلام نظر مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی در ضوابط و مقررات احداث بنای طرح لحاظ گردد.

مراتب جهت استحضار و صدور دستور انعکاس و اقدام اعلام می شود. خواهشمند است دستور فرمایید در اجرای ماده ۴۲ آئین نامه نحوه بررسی طرح ها . . . اسناد طرح جامع جهت بررسی و ابلاغ به مراجع ذی ربط در اختیار دبیرخانه شورای عالی قرار گیرد.

معاون شهرسازی و معماری و دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران ـ خسرو دانشجو

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسندگان
اینفومت

اینفومت تلاش می کند با تولید محتوای مناسب برای جامعه هدف، خدمت هر چند کوچک را عرضه نماید

FOLLOW US ON